Podlahovky
Způsob montáže podlahových palubek, podlahovek z masivního dřeva lze rozdělit do tří kategorií:
- Montáž podlahovek na klasický dřevěný rošt
- Montáž podlahovek na technickou podlahu z OSB desek, prken nebo podlahovek horší jakosti
- Na beton
POKLÁDKA PODLAHOVEK NA DŘEVĚNÝ ROŠT
Patří mezi nejstarší a nejrozšířenější způsoby pokládky. Montáž je velice jednoduchá a zvládne ji i zručný kutil.
1. ROŠT
Vytvořte si rošt (ze sušených latí nebo hranolků) kolmo k požadovanému směru pokládky podlahových prken. Rošt srovnejte do roviny, vypodložte ho a ukotvěte tak, aby byl dostatečně hutný a kompaktní.
Vzdálenost mezi jednotlivými hranolky (latěmi) roštu by měla být přímo úměrná tloušťce pokládané podlahy – menší než 25-ti násobek tloušťky podlahy. Pro zvýšení tepelné izolace a snížení kročejového hluku lze prostor mezi hranolky roštu vyplnit izolační vatou.
2. VLHKOST PODLAHOVEK
Před pokládkou zkontrolujte vlhkost podlahovek. I když je při výrobě pečlivě kontrolována, může při skladování dojít k jejímu zvýšení působením počasí a klimatu ve skladovacích prostorech. Vlhkost by měla být nižší než 11 %.
3. PRVNÍ PODLAHOVKA
První podlahovku seřízněte na požadovanou délku (po celém obvodu podlahy by měla být dilatační mezera cca 8 –10 mm), ukotvěte ji nejprve kolmo skrz celou podlahovku cca 1 cm od jejího okraje a následně ještě mírně nad perem pod úhlem cca 45 stupňů. Kotvěte do všech hranolků roštu, u krajních hranolků si podlahovky raději předvrtejte, aby nedošlo k rozštípnutí materiálu. Dbejte na to, abyste první podlahovku ukotvili v rovině, usnadní vám to další montáž. Pro lepší pevnost je vhodné jednotlivé podlahovky přilepit k roštu lepidlem, nejlépe polyuretanovým. Pozor, nesmí však dojít k slepení jednotlivých podlahovek do sebe.
Ke kotvení používejte vždy odpovídající rozměr vrutu nebo kolářského hřebíku. Podlahovky kotvěte u pera (nikdy ne u drážky, podlahovky by držely pouze za 1/3 tloušťky materiálu a mohlo by dojít k utržení spodní dásně drážky). Zcela nevhodné jsou příchytky, určené ke kotvení méně namáhaného obložení.
4. DALŠÍ PODLAHOVKY
Druhou (a další) podlahovku přisaďte k předchozí a přitáhněte ji klínky tak, aby po celé délce spoje nebyly mezery. Následně ji ukotvěte. V případě nutnosti nastavení podlahovky je vhodné nastavovat ji nad konstrukčním hranolkem roštu. Při práci doporučujeme dbát na čistotu, ušetříte si tím zbytečné následné broušení.
ROZTEČE ROŠTŮ PRO RŮZNÉ DRUHY A TLOUŠŤKY PROFILŮ
Tloušťka 19 mm | Tloušťka 24 mm | Tloušťka 28 mm | Tloušťka 40 mm + | |
Profil s perema drážkou | max. 40 cm | max. 60 cm | max. 80 cm | max. 130 cm |
5. PŘED POVRCHOVOU ÚPRAVOU
Pokud pokládáte podlahovky s mikrofází, práce je téměř u konce. Odstraňte z podlahy prach a hrubé nečistoty, podlaha je připravena na povrchovou úpravou.
Pokud jste zvolili podlahu s ostrou hranou, je třeba ji přebrousit, přestěrkovat stěrkovým tmelem a znova přebrousit. Takto připravená podlaha pozvedne vzhled vaší podlahy před povrchovou úpravou na zcela jinou úroveň.
6. POVRCHOVÁ ÚPRAVA
Pro povrchovou úpravu podlahy lze použít oleje, vosky, tvrdé voskové oleje nebo laky.
Některé vosky, oleje a tvrdé voskové oleje jsou již tónované a tak dodají vaší podlaze nový vzhled a barevný odstín. Před aplikací tónovaných nátěrů doporučujeme vytvořit si vzorek o rozměru minimálně 50 × 50 cm, abyste měli jasnou představu o tom, zdali vám dané tónování skutečně vyhovuje.
Při aplikaci podlahových laků je třeba dbát na to, aby byl použit i správný základní lak, zabraňující bočnímu slepení podlahových prken. Pověry, které říkají, že stačí vrchní lak naředit, jsou bohužel jen pověry, bočnímu slepení prken to nezabrání. Pokud by došlo ke slepení prken, v jejich okolí by se časem vytvořila spára, která může mít estetické i funkční následky.
7. LIŠTY
Na závěr podlahu olištujte. Lišty můžete zvolit ploché, rohové nebo soklové – záleží jen na vašem estetickém cítění. Podle zvoleného typu se lišta kotví buď do podlahy nebo na stěnu.
POKLÁDÁNÍ DŘEVĚNÉ MASIVNÍ PODLAHY NA TECHNICKOU PODLAHU Z OSB DESEK, PRKEN APOD.
Tento způsob pokládky je stále rozšířenější, zejména díky rychlému růstu počtu podkrovních bytů. Montáž je jednoduchá, ale náročnější na rychlost a preciznost.
1) PENETRACE
Napenetrujte si OSB desky, případně i stará prkna. Pozor, penetrace je velice důležitá!
2) VLHKOST PODLAHOVEK
Před pokládkou zkontrolujte vlhkost podlahovek. I když je při výrobě pečlivě kontrolována, může při skladování dojít k jejímu zvýšení působením počasí a klimatu ve skladovacích prostorech. Vlhkost by měla být nižší než 11 %, v ideálním případě stejná jako vlhkost technické podlahy.
3) NANESENÍ PODLAHOVÉHO LEPIDLA
Naneste vhodné podlahové lepidlo (tvrdě elastické) na takovou plochu, kterou stihnete zaklopit než lepidlo zavadne a přestane být plně funkční. Pokud podlahovky nepřilepíte celoplošně, podlaha bude velmi nepříjemně vrzat.
4) PRVNÍ PODLAHOVKA
První podlahovku seřízněte na požadovanou délku (po celém obvodu podlahy by měla být dilatační mezera cca 8 –10 mm), ukotvěte ji nejprve kolmo skrz celou podlahovku cca 1 cm od jejího okraje a následně ještě mírně nad perem pod úhlem cca 45 stupňů. Kotvěte dle potřeby a s citem, pamatujte na to, že podlahovky bude držet především lepidlo.
Dbejte na to, abyste první podlahovku ukotvily v rovině, usnadní vám to další montáž.
Ke kotvení používejte vždy odpovídající rozměr vrutu nebo kolářského hřebíku. Podlahovky kotvěte u pera (nikdy ne u drážky, podlahovky by držely pouze za 1/3 tloušťky materiálu a mohlo by dojít k utržení spodní dásně drážky). Zcela nevhodné jsou příchytky, určené ke kotvení méně namáhaného obložení.
5. DALŠÍ PODLAHOVKY
Druhou (a další) podlahovku přisaďte k předchozí a přitáhněte ji klínky tak, aby po celé délce spoje nebyly mezery. Následně ji ukotvěte. Při práci doporučujeme dbát na čistotu, ušetříte si tím zbytečné následné broušení.
Dle návodu výrobce nechte lepidlo vyzrát, jde (v závislosti na typu lepidla) o několik hodin až několik dnů. Pouze tak dosáhnete toho, že vaše podlaha bude plně funkční.
Další postup je totožný jako u pokládání masivní podlahy na dřevěný rošt, viz výše – body 5–7.
POKLÁDÁNÍ MASIVNÍ PODLAHY NA BETON
Tento způsob pokládání podlah je díky moderním a kvalitním lepidlům stále častější a oblíbenější. U tohoto způsobu pokládky nelze podlahovky kotvit, je tedy např. třeba znát přesnou vlhkost nejen podlahovek, ale i betonu. Proto tento způsob pokládání podlah ponechte raději zkušeným profesionálům.